Karnityna

Karnityna to substancja sprzedawana często jako suplement mający pomagać w odchudzaniu i poprawiać wyniki sportowe. Badania wykazały, że jej działanie jest w tych aspektach co najwyżej symboliczne, dlatego często można przeczytać opinie, że to oszustwo i nie działa. Krytykujący często jednak zapominają, że każda substancja ma wiele potencjalnych zastosowań, to, że oszukuje się ludzi sprzedając karnitynę jako „lek na nadwagę” nie oznacza, że jest ona zupełnie bezwartościowa. Jej działanie wspomagające wątrobę oraz układ nerwowy sprawiają, że może być ona wykorzystana do zmniejszenia pociągu do alkoholu w pierwszej fazie odstawiania.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20595193

W poniższym badaniu alkoholicy, którzy dostali acetyl-l-karnitynę mieli wyraźnie dłuższy czas trzeźwości niż ci, którzy mieli tabletki z placebo. Niestety, efekt nie utrzymywał się bardzo długo.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2201652

Tutaj acetyl-l-karnityna wykazała bardzo wyraźny efekt przyspieszający regenerację mózgu, pacjenci, którzy ją dostawali, znacznie szybciej dochodzili do siebie i mogli normalnie myśleć, poprawiła im się pamięć oraz zdolność do rozwiązywania problemów logicznych.

Co więcej, karnityna bardzo ładnie regeneruje wątrobę, co prawda nie wyleczy jej całkowicie, ale może przedłużyć życie alkoholika nawet o kilka lat. Jest niestety dość droga. Podsumowując, warto w nią zainwestować, ale jeśli ktoś ma duże problemy finansowe, ustawiłbym ją na końcu kolejki rzeczy do kupienia. Jeśli jednak pojawiają się problemy z wątrobą, karnityna staje się jednym z ważniejszych suplementów.

Sugerowane przez specjalistów zajmujących się tym zagadnieniem dawki to 1-2 gramy dziennie, przy czym skuteczniejsze są mniejsze dawki wielokrotnie w ciągu dnia, przy jednej dużej przyswajalność będzie o wiele mniejsza.